
Kochani!! !



To okazja do chwili refleksji, do zastanowienia się nad tym jak wygląda codzienność naszych bliskich, sąsiadów, którzy mogą zmagać się z dysfunkcjami wzroku.
Starajmy się, aby nasze codzienne postępowanie było empatyczne i pomocne dla tych, którzy muszą przykładać znacznie więcej uwagi do czynności, które dla nas mogą wydawać się błahe, wręcz banalne.
Postępujmy tak, aby nasze życie w tej wspólnej przestrzeni, w naszej ojczyźnie, naszym otoczeniu, było przyjazne, równe i przystępne dla wszystkich.
Przy tej okazji, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek – zachęcamy do pogłębiania wiedzy. Uczmy siebie i innych, bądźmy ciekawi świata, to pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.
13 listopada, w rocznicę urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya (1745-1822), założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu, obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych oraz słabowidzących.
Według danych statystycznych na całym świecie żyje około 37 mln osób niewidomych! i niedowidzących. W Polsce liczbę szacuje się na ponad 100 tys., zaś większość z nich zrzeszona jest w Polskim Związku Niewidomych. To organizacja powołana przez osoby niepełnosprawne, która działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
Pierwsze, w dodatku bardzo niedokładne okulary korekcyjne były nazywane „oglarios de vitro”. Przyjmujemy, że pojawiły się we Włoszech na początku 1285r.
Jak białe laski stały się atrybutem osób niewidomych? Dzięki młodemu fotografowi Jamesowi Biggsowi. James załamany nie dość, że utratą wzroku jak i utratą widoczności swojej osoby przez społeczeństwo wpadł na pomysł, żeby pomalować swoją laskę na kolor odznaczający się na tle ulic. Dopiero 10 lat później, w 1932 r. Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych, działający od 1868 r. na rzecz osób niewidomych, zaczął oficjalnie rozprowadzać białe laski.
Oprócz Pisma Braille’a wcześniej istniało np. pismo nocne, écriture nocturne, opracowane przez Charlesa Barbiera na potrzeby francuskiej armii. Podobnie jak późniejszy alfabet Braille’a, składało się z układanych w kolumny kropek. Służyło natomiast żołnierzom, którzy potrzebowali możliwości odczytywania wiadomości bez „zapalania” światła i zdradzania tym samym wrogowi swojej pozycji.
Lekarze szpitala NYU Langone Health 27 maja 2023 r. po raz pierwszy na świecie przeszczepili 46-letniemu pacjentowi całe lewe oko i część twarzy. Operacja nie powiodła się zamierzonym sukcesem, natomiast zapoczątkowała innowację w zakresie leczenia osób niewidomych.
Żyjmy tak, żeby nasze postępowanie nie wykluczało, pamiętajmy, że wśród nas są Ci, którzy mogą potrzebować naszej pomoc i wsparcia. Choć sami nie proszą o pomoc, to pamiętajmy, że empatia z naszej strony, może być tym, na co czekają każdego dnia. Niech ten dzień będzie jednym z wielu, które skłonią nas do refleksji. Uczyńmy świat lepszym, zaczynając od drobnych zmian w otaczającym nas świecie, w naszej małej, lokalnej społeczności. Walczmy z barierami, dostrzegajmy innych i mówmy o własnych potrzebach.
Pozdrawiamy
Zespół Stowarzyszenia PoMocny Sztab
—–
Zachęcamy do przekazania swojego 1,5% podatku dla Stowarzyszenia PoMocny Sztab
KRS: 0000 507 234
Cel szczegółowy: 24198
Podając cel szczegółowy wiesz, że przekazane środki trafią do Nas.
Partner akcji FaniMani.pl