Kochani!! !
Dziś, 13 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych!
To okazja do chwili refleksji, do zastanowienia się nad tym jak wygląda codzienność naszych bliskich, sąsiadów, którzy mogą zmagać się z dysfunkcjami wzroku.
Starajmy się, aby nasze codzienne postępowanie było empatyczne i pomocne dla tych, którzy muszą przykładać znacznie więcej uwagi do czynności, które dla nas mogą wydawać się błahe, wręcz banalne.
Postępujmy tak, aby nasze życie w tej wspólnej przestrzeni, w naszej ojczyźnie, naszym otoczeniu, było przyjazne, równe i przystępne dla wszystkich.
Przy tej okazji, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek – zachęcamy do pogłębiania wiedzy. Uczmy siebie i innych, bądźmy ciekawi świata, to pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.
- 13 listopada, w rocznicę urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya (1745-1822), założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu, obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych oraz słabowidzących.
- Według danych statystycznych na całym świecie żyje około 37 mln osób niewidomych! i niedowidzących. W Polsce liczbę szacuje się na ponad 100 tys., zaś większość z nich zrzeszona jest w Polskim Związku Niewidomych. To organizacja powołana przez osoby niepełnosprawne, która działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
- Pierwsze, w dodatku bardzo niedokładne okulary korekcyjne były nazywane „oglarios de vitro”. Przyjmujemy, że pojawiły się we Włoszech na początku 1285r.
- Jak białe laski stały się atrybutem osób niewidomych? Dzięki młodemu fotografowi Jamesowi Biggsowi. James załamany nie dość, że utratą wzroku jak i utratą widoczności swojej osoby przez społeczeństwo wpadł na pomysł, żeby pomalować swoją laskę na kolor odznaczający się na tle ulic. Dopiero 10 lat później, w 1932 r. Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych, działający od 1868 r. na rzecz osób niewidomych, zaczął oficjalnie rozprowadzać białe laski.
- Oprócz Pisma Braille’a wcześniej istniało np. pismo nocne, écriture nocturne, opracowane przez Charlesa Barbiera na potrzeby francuskiej armii. Podobnie jak późniejszy alfabet Braille’a, składało się z układanych w kolumny kropek. Służyło natomiast żołnierzom, którzy potrzebowali możliwości odczytywania wiadomości bez „zapalania” światła i zdradzania tym samym wrogowi swojej pozycji.
- Lekarze szpitala NYU Langone Health 27 maja 2023 r. po raz pierwszy na świecie przeszczepili 46-letniemu pacjentowi całe lewe oko i część twarzy. Operacja nie powiodła się zamierzonym sukcesem, natomiast zapoczątkowała innowację w zakresie leczenia osób niewidomych.
Żyjmy tak, żeby nasze postępowanie nie wykluczało, pamiętajmy, że wśród nas są Ci, którzy mogą potrzebować naszej pomoc i wsparcia. Choć sami nie proszą o pomoc, to pamiętajmy, że empatia z naszej strony, może być tym, na co czekają każdego dnia. Niech ten dzień będzie jednym z wielu, które skłonią nas do refleksji. Uczyńmy świat lepszym, zaczynając od drobnych zmian w otaczającym nas świecie, w naszej małej, lokalnej społeczności. Walczmy z barierami, dostrzegajmy innych i mówmy o własnych potrzebach.
Pozdrawiamy
Zespół Stowarzyszenia PoMocny Sztab
—–
Zachęcamy do przekazania swojego 1,5% podatku dla Stowarzyszenia PoMocny Sztab
KRS: 0000 507 234
Cel szczegółowy: 24198
Podając cel szczegółowy wiesz, że przekazane środki trafią do Nas.
Partner akcji FaniMani.pl